انواع لیفتراک

انواع لیفتراک

انواع لیفتراک

لیفتراک ها برای جابجایی و انتقال مواد سنگین در انبارها، سایت های ساخت و ساز و یا مراکز ذخیره سازی دارید، لیفتراک یا همان لودر های بالابر قطعا بهترین گزینه برای انجام این کار خواهند بود.

امروزه آنقدر لیفتراک با تنوع محصولات و کیفیت های  مختلف لیفتراک ها مواجه هستیم که انتخاب نمونه ای که متناسب با محیط کار و تجهیزات لازم باشد، کاری دشوار به نظر می رسد. پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را در خصوص انواع لیفتراک ها مطالعه کنید تا تصویری جامع از نحوه عملکرد هر یک از این لیفتراک ها به دست آورید.

لیفتراک وسیله ای مدرن و راحت در جابجایی های سنگین

لیفتراک با داشتن صندلی مخصوص جهت اپراتور، امکان نشستن در حین حرکت و جابجایی بار  را به راننده خواهد داد.

با استفاده از لیفتراک برقی و عدم تولید آلودگی هوا،  امکان تنفس هوای سالم تری جهت افراد مهیا می گردد.

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی صنعتی، دیگر بزرگترین جابجایی ها را می توان به سهولت انجام داد. این کار با طراحی و اختراع لیفتراک از اوایل قرن بیستم صورت پذیرفت. بدینوسیله می توانید در انبارها، جهت ذخیره سازی مواد و کالا یا حتی در کارهای ساختمان سازی که نیاز به جابجایی و انتقال مصالح سنگین دارد، از لیفتراک جهت سهولت در کار استفاده کنید. بنابراین در بررسی لیفتراک و انواع آن همراه ما باشید.

تعاریفی از لیفتراک (Fork Lift)

لیفتراک در واقع یک ماشین کوچک صنعتی است که از آن در جابجاکردن یا انتقال مواد و مصالح سنگین در مسافت های محدود استفاده می شود. با وجود شاخک های لیفتراک می توان کالا، مصالح و یا بطور کلی بارهای مورد نظر را بالا یا پایین آورد.

البته سنگینی بارها در لیفتراک ظرفیت محدودی دارد که توسط کارخانه سازنده بر روی آن ثبت می گردد. اما در عوض وجود شاخک ها، موجب بالا بردن بار تا حد مورد نیازاست. به این علت می توان براحتی وسایل را به داخل کامیون ها  و ... انتقال داد، یا از آنها خارج نمود.

اجزاء و قطعات اصلی لیفتراک

برخی از این قطعات عبارتند از:

دکل (Mast): ریلی به صورت عمودی که اجسام در راستای آن به طرف بالا و پایین حرکت می نمایند.

 

 

دکل لیفتراک

 

 

 

شاخک ها (Forks): قابلیت بلند نمودن و حرکت دادن بارهای سنگین و حجیم را دارد.

گارد سقف لیفتراک (Over Head Guard) : طراحی آن به صورتی است که دارای قابلیت ضربه پذیری بالاست و برای محافظت از جان اپراتور در برابر خطرات احتمالی می باشد.

نگهدارنده بار (Load Backrest): به نوعی محافظ محسوب شده و در هنگام بارگیری از حرکت به عقب بار، یعنی محل استقرار راننده جلوگیری می کند.

شاسی (Frame): اجزایی مانند چرخ ها، دکل، محافظ سقف و ... بر آن نصب می شود.

همچنین لیفتراک شامل اجزای دیگری مانند موتور یا نیروی محرکه، بارکش، کابین، اهرم بالا برنده دکل و ... می باشد.

انواع لیفتراک با توجه به نوع سوخت

 

لیفتراک

 

 

لیفتراک برقی

این وسیله از نظر اندازه کوچک و مناسب می باشد. بنابراین قابلیت حرکت آسان را در فضای محدود و باریک دارد. به هیچ وجه باعث آلودگی هوا نشده و به عنوان دوستدار محیط زیست شناخته می شود. دارای کمترین میزان آلودگی صوتی نیز می باشد. با توجه به این ویژگی ها در فضاهای بسته و انبارها یکی از برترین گزینه ها است. همچنین به علت سبک بودن، قابلیت جابجایی آسانی دارد. نسبت به نوع دیزلی خود به علت داشتن قطعات متحرک کمتر، از هزینه پایین تری جهت نگهداری برخوردار است. دیگر مزیت آن این است که یک باتری قابل شارژ بر آن قرار دارد. به علت قابلیت کار در فضاهای بسیار سرد، در مراکز تولید و پخش مواد غذایی که باید مواد به صورت انجمادی باشند، کاربرد زیادی دارد.

لیفتراک دیزلی

در هوای بارانی و مرطوب با میزان توان بالا به کار خود ادامه می دهد. بنابراین مناسب ترین گزینه برای فضای باز محسوب می شود. در صورت برخورداری از سوخت دیزلی می تواند، به صورت تمام وقت کار کند. از نظر قدرت شتاب و سرعتی که در بالا بردن بار دارد، دارای مزیت زیادی است. اتاقک کاربر نسبتاً بزرگ، همچنین کارایی دستگاه بالا و از سهولت در کار برخوردار است.

لیفتراک دو گانه سوز

طراحی موتور به گونه ای است که قدرت کار با گاز و بنزین را در مراکز و انبارهای بزرگ دارد. البته در صورتی که مراکز از تهویه مناسب برخوردار باشند. همچنین دارای شتاب مناسب، مقاومت بالا و سرعت زیاد می باشد.

فورک لیفترک های دارای سطح بلند برای دسترسی به اشیا

این نوع فورک لیفت ها به دلیل طراحی ارتفاع بالای خود اینچنین معروف شده و در هر ناحیه ای از محیط کار که نیاز به جابجا نمودن اجسام سنگین در ارتفاع های بلند هستید، به کار می آیند. البته این نوع لیفتراک ها خود دارای انواع گوناگونی هستند:

لیفتراک های ایستاده، شایع ترین نوع این لودرها بوده و در مواقعی استفاده می شوند که تنها یک بار بارگیری انجام می گیرد. دو چنگک موجود در قسمت جلوی این لیفتراک ها با دارا بودن لایه ای بر روی اسلایدها، حمل و نقل بار با خیالت راحت را امکان پذیر می کنند.

لیفتراک های دو لبه نیز مشابه نمونه های اول هستند اما چنگک های نسبتا بلندتری داشته و مناسب مکان هایی هستند که بارهای چوبی سنگین در هر سایت نگهداری شده و با استفاده از این چنگک ها می توان بار را از قسمت عقب جابجا نمود. با استفاده از این لیفتراک ها می توان تجهیزات سنگین را در مکان هایی که چندین بار به طور همزمان وارد سایت می شوند، از زاویه های گوناگون با استفاده از چنگال های دوبلکس جابجا نمود.

 

فورک لیفترک

 

 

فورک لیفتراک ها دارای وزنه تعادل صنعتی

این فورک لیفت ها ، رایج ترین  نوع لیفتراک ها در صنایع داخلی و فروشگاه های انبار دار به حساب می آیند. البته می توان در محیط های باز و خارجی نیز از این لیفتراک ها استفاده نمود. با عملیات ساده و چنگک های دوگانه ای که در قسمت جلوی درب لیفتراک وجود دارند، حمل و نقل بارهای سنگین را بسیار تسهیل بخشیده اند.انواع مختلفی از این فورک لیفتراک های صنعتی طراحی شده همچون مدل سه چرخ دار که مانور بهتری داشته و در راهروهای باریک برای حمل و نقل اشیا کاربرد دارد. اخیرا مدل های سه چرخ دار نیز روانه بازار شده اند.

 

لیفتراک های دارای وزنه تعادل

 

فورک لیفت هایی  برای مکان های ناهموار

برای امور ساخت و ساز در مکان هایی با سطوح ناهموار، بهترین گزینه استفاده از این لیفتراک هاست. این لیفتراک ها دارای لاستیک هایی ضمخت و ناهموار هستند که حرکت بر روی سطوح ناصاف را ممکن ساخته و در عین حال دوام بسیار بالایی دارند. همچنین می توانند بر روی شن و ماسه ها و یا خاک ریزه ها به آسانی حرکت کنند.  دارای موتورهای قوی تر بوده و مانور بهتری ارائه می دهند.

این به این معناست که این فورک لیفت ها بهترین گزینه برای باربری در سراسر زمین های ناهموار بوده و برخی از آنها می توانند حتی روزانه سه تُن بار را حمل کنند. سطح متوازن موجود در قسمت عقب این لیفتراک ها به راحتی بر روی سطوح یخ زده و لیز در روزهای برفی حرکت می کند.

فورک لیفت های ساید لودر صنعتی

فورک لیفت های ساید لودر مناسب مکان هایی با راهروهای باریک و دالان های کم عرض هستند. چنگک هایی دارند که در دو طرف لیفتراک نصب شده و می توانند بارهای سنگین و عریض را به صورت مستقیم رو به جلو تا رسیدن به مقصد نهایی به خوبی نگهدارند.  این لیفتراک ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند: نوع اول که با کابین هایی محصور شده و بیشتر در فضاهای خارجی استفاده می شود و نوع ایستاده که در محیط های داخلی  بهتر جواب می دهد. همچنین، ورژن های چندگانه ای از این دسته لیفتراک ها با قابلیت چرخش نود درجه ای چرخ ها وجود دارند که باعث سهولت جابجایی می شود.

 

سخن آخر:

در خرید لیفتراک توجه به کارخانه تولید کننده، کیفیت قطعات بکار رفته، گارانتی، خدمات پس از فروش محصول، قیمت و ... بسیار مهم است.

 در همه موارد فوق با اطمینان کامل به شرکت مجرب و معتبر فراز، بالابر آکام ( فابکو ) مراجعه نمایید. آنگاه به خرید لیفتراک مورد نظر خود از برندهای معروف و شناخته شده نظیر برند تویوتا، اقدام بنمایید، زیرا یکی از اهداف گروه صنعتی فابکو تلاش جهت رضایت هر چه بیشتر مشتری است.  

 

جهت مشاوره لیفتراک با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

 

 

لیفتراک

 

 

 

 

نشانی :

تهران-چیتگرشمالی- بلوار کوهک-مجتمع تجاری اداری طوبی ، بلوک A طبقه 14 واحد 1143

تلفن : 44769679 - 44769515 - 44769584 - 44769667