صفحه اصلی توصیه هایی برای مصرف کنندگان تفاوت انواع لیفتراک ها در چیست؟

تفاوت انواع لیفتراک ها در چیست؟

تفاوت انواع لیفتراک ها در چیست؟

تفاوت انواع لیفتراک ها در چیست؟

تفاوت انوع ماشین آلات لیفتراک ها در چیست؟ سوالاتی که بیشتر در حوزه صنایع و ماشین آلات لیفتراک مطرح اند، بیشتر مربوط به انواع ماشین های صنعتی از جمله لیفتراک ها، فورک لیفتراک های صنعتی، کامیون و بالابر ها هستند. در این مطلب به معرفی انواع لیفتراک ها خواهیم پرداخت:

فورک لیفتراک های کانتربالانس

این لیفتراک ها، رایج ترین نوع فورک لیفتراک ها هستند و بیشتر افراد به محض شنیدن نام لیفتراک، مفهوم فورک لیفتراک های کانتربالانس در ذهنشان تداعی می شود. در این لیفتراک ها، چنگک ها با فاصله مساوی از قسمت جلوی دستگاه تعبیه شده و هیچ گونه بازویی برای نگهداری چنگک ها وجود ندارد به این معنی که لیفتراک بدون هیچگونه وسیله کمکی به طور مستقیم می تواند به قفسه و محل دقیق بار رانده شود. با یک مکانیزم بسیار ساده و بدون بهره گیری از انواع ابزار کمکی می توان به راحتی به تجهیزات مورد بارگیری دسترسی داشت.

نیروی رانشی این فورک لیفتراک ها از طریق گاز ،برق و یا دیزل ها تامین می شود.همانطور که از نامشان پیداست، فورک لیفتراک های کانتر بالانس با وزن متعادل طراحی شده اند و نیروی کافی برای بند نمودن تجهیزات کافی در قسمت جلوی لیفتراک وجود دارد. لودرهای الکتریکی همچون باتری هایی برای ایجاد یک منبع نیرو عمل می کنند.

 

 

 

 

 

لیفتراک های کانتربالانس

 

فورک لیفتراک های کانتربالانس با سه چرخ

مکانیزم عملکرد این لیفتراک ها نیز همانند نمونه های لیفتراک کانتربالانس است اما تمام حرکات مانور و بلند نمودن اجزای سنگین از طریق نیروی چرخ هایی است که در قسمت پایین دستگاه تعبیه شده اند. این لیفتراک ها در مکان هایی که با کمبود فضا مواجه هستید بسیار مناسب اند زیرا با دارا بودن چرخ ها به راحتی می توانید مسیر حرک آنها را کنترل نمایید. همچنین گزینه ای ایده آل برای مکان هایی هستند که بارگذاری در داخل و خارج مورد نیاز می باشد. ترکیب قابلیت دسترسی سریع و حرکت دوار بر روی سطوح منجر به تضمین بهره مندی از حداکر میزان تولیدات خواهد شد.

 

فورک لیفتراک

 

ریچ تراک ها

ریچ تراک ها لیفتراک به دلیل طراحی ارتفاع بالای خود اینچنین معروف شده و در هر ناحیه ای از محیط کار که نیاز به جابجا نمودن اجسام سنگین در ارتفاع های بلند هستید، به کار می آیند. البته این نوع لیفتراک های صنعتی خود دارای انواع گوناگونی هستند:

ریچ تراک های ایستاده، شایع ترین نوع این لیفتراک ها بوده و در مواقعی استفاده می شوند که تنها یک بار بارگیری انجام می گیرد. دو چنگک موجود در قسمت جلوی این لیفتراک ها با دارا بودن لایه ای بر روی اسلایدها، حمل و نقل بار با خیالت راحت را امکان پذیر می کنند.

لیفتراک های دو لبه نیز مشابه نمونه های اول هستند اما چنگک های نسبتا بلندتری داشته و مناسب مکان هایی هستند که بارهای چوبی سنگین در هر سایت نگهداری شده و با استفاده از این چنگک ها می توان بار را از قسمت عقب جابجا نمود. با استفاده از این لیفتراک ها می توان تجهیزات سنگین را در مکان هایی که چندین بار به طور همزمان وارد سایت می شوند، از زاویه های گوناگون با استفاده از چنگال های دوبلکس جابجا نمود.

 

انواع مختلف لیفتراک ها

 

جک پالت لیفتراک ها

جک پالت تراک ها برای  حرکت دادن اشیای چوبی و اغلب کم وزن (نهایتا تحمل سه هزار و پانصد کیلوگرم بار دارند)، طراحی شده اند. عملکردی بسیار ساده داشته و دارای چنگک هایی برای بالا بردن بار از روی زمین و حرکت توسط جک های بالابر می باشند.

چرخ های جلوی این لیفتراک ها در انتهای چنگک ها قرار دارد  و جک هیدرولیکی برای بالا بردن اشیا تعبیه شده است. چنگک ها به طور افقی از چرخ های جلویی فاصله گرفته اند. البته پالت های بالابر تنها به منظور پاسازی سطح مورد نظر طراحی شده اند.

این وسیله پر کاربرد بنا به نیاز های مختلف انواع گوناگونی دارد:

جک پالت با شاخک های کوتاه مناسب برای مکان های کوچک و راه رو های باریک از قبیل چاپخانه ها، داخل کانتینر ها و...
جک پالت با شاخک های پهن  مناسب باری حمل و نقل پالت ها و  بارهای بزرگ عریض و پهن
جک پالت با شاخک های بلند مخصوص جابجایی پالت ها و بارهای بلند طولی
جک پالت ارتفاع دار (قیچی) مخصوص حمل و جابجایی بار درون وانت. ارتفاع گیری در این جک پالت کاربردهای بسیاری دارد
جک پالت توزین دار (باسکول دار) جهت حمل و جابجایی بار همچنین وزن گیری آن که مانند یک باسکول و ترازو عمل میکند
جک پالت با شاخک های زاویه دار از سطح مخصوص بارهای استوانه ای و سیلندری
جک پالت استیل و گالوانیزه مخصوص کار در محیط های مرطوب مانند سرد خانه ها و بنادر

 

لیفتراک هایی با پالت برای ایستادن افراد

از این لیفتراک ها در انبارها و صنایع ذخیره سازی جهت حمل و نقل آسان پالت های چوبی استفاده می شود. دارای چنگک هایی هستند که در قسمت تحتانی پالت های مخصوص پا تعبیه شده و از جک های هیدرولیک برای بالا بردن آنها استفاده می کنند.در پایان باید خاطرنشان کرد که طیف گسترده ای از سبک ها و طرح های موجود باقیست اما تفاوت اصلی بین لیفتراک های بالابر و لیفتراک های پالتی است. در واقع، لیفتراک های پالتی،  می توانند اشیا و اجسام سنگین را به راحتی بر روی سطوح صاف جابجا کنند اما محدودیت هایی از نظر دسترسی به آنها وجود دارد. در حالی که لیفتراک های بالابر می توانند تجهیزات سنگین را به آسانی تا هر ارتفاعی بالا ببرند.

ساید لیفتراک ها

ساید لیفتراک ها مناسب مکان هایی با راهروهای باریک و دالان های کم عرض هستند. چنگک هایی دارند که در دو طرف لیفتراک ها نصب شده و می توانند بارهای سنگین و عریض را به صورت مستقیم رو به جلو تا رسیدن به مقصد نهایی به خوبی نگهدارند.  این لیفتراک ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند: نوع اول که با کابین هایی محصور شده و بیشتر در فضاهای خارجی استفاده می شود و نوع ایستاده که در محیط های داخلی  بهتر جواب می دهد. همچنین، ورژن های چندگانه ای از این دسته لیفتراکها با قابلیت چرخش نود درجه ای چرخ ها وجود دارند که باعث سهولت جابجایی در هر طرف می شوند. به واسطه همین، برای بلند نمودن و انتقال لوله، گالن ها و سفحات آلومینیومی بسیار مناسب و کارآمد می باشند.

 

ساید لیفتراک

 

لیفتراک های تلسکوپی

این نوع لیفتراک ها مناسب استفاده در حوزه کشاورزی و انواع صنایعی هستند که اجسام باید تا ارتفاعات بالایی منتقل شوند. ویژگی های منحصربفردی دارند که آنها را از سایر نمونه ها متمایز کرده و اغلب به عنوان جرثقیل های کوچک از آنها یاد می شود تا لیفتراک.

این نوع لیفتراک ها دارای اشعه لیزری بوده و همین آنها را به دستگاه هایی نسبتا قوی و انعطاف پذیر تبدیل نموده است. این ویژگی ها و سایر توانایی های آنها در خصوص بالا بردن اشیا و اجسام باعث شده تا در ارتفاع هایی کاربردی باشند که لیفتراک های عادی از عهده آنها بر نمی آیند.

نشانی :

تهران، میدان جمهوری،بزرگراه نواب،برج ادرای سهیل ،واحد310

تلفن : 021-66832626